פ.ר.ש בטיחות בנהיגה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים


חופש בטוח לילדים - פעילות ביישוב מג'אר
פעילות מיוחדת קיימה הרשות בארבעה בתי הספר היסודיים ביישוב מג'אר. בכל בי"ס נמשכה הפעילות שלושה ימים וכללה פעילויות הסברה והדרכה לתלמידים ולהורים.

חושבים חיים ביום העצמאות
בימי החג השתתפה הרשות בפעילויות שונות בשיתוף פ.ר.ש בכל רחבי הארץ, ובהם אירוע "משטרת ישראל מצדיעה למדינה" במרכז ללימודי משטרה בקריית אתא, וחגיגות העצמאות בכרמיאל

חושבים חיים ביום הסטודנט - מכללת תל חי
ביום הסטודנט במכללת תל חי בהשתתפות כ- 5,000 סטודנטים ערכה הרשות פעילות להעלאת המודעות לבטיחות בדרכים בקרב הסטודנטים, בנושאים אלכוהול ונהיגה וחגורות בטיחות.

יום בטיחות בדרכים במגזר החרדי

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים קיימה פעילות הסברתית להגברת המודעות לחגירת חגורות בטיחות בקרב מנהלים מהמגזר החרדי בוועידה הכלכלית השנתית של "המודיע" לניהול ועסקים.

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים פועלת על מנת להטמיע בקרב הציבור התנהגות בטוחה בדרכים ובכלל זה גם בקרב קבוצות אוכלוסיה בסיכון בהן הרשות מטפלת. בין קבוצות הסיכון נמצא גם המגזר החרדי.

ביום ד', 29.6.2010 התקיים, זו השנה החמישית ברציפות, כנס של עיתון "המודיע" למנהלים מהמגזר החרדי, במרכז הקונגרסים, בנייני האומה בירושלים. הפורום עסק בהעצמה ניהולית ואישית של מנהלים ואנשי עסקים במגזר החרדי, והשתתפו בו מאות מנהלי מוסדות, מנהלי רכש ובעלי עסקים חרדים.

בכנס השתתפו למעלה מ – 3000 איש.

הרשות השתתפה בכנס זה וקיימה פעילות הסברתית בנושא חגורות בטיחות. מתוך נתוני הרשות לגבי שימוש בהתקני ריסון (חגורות בטיחות ומושבי בטיחות) עולה כי אחוזי השימוש בהם הוא נמוך יחסית לכלל האוכלוסייה.

מטרת הפעילות של הרשות באירוע הייתה להעלות את המודעות לחשיבות השימוש בהתקני ריסון ולחשיבותם בהצלת חיים.

במסגרת הפעילות, הוזמנו המשתתפים בכנס להתנסות בסימולטור ייחודי הממחיש את חשיבות חגירת חגורות הבטיחות: "הפכאוטו" סימולטור המדמה מצב של התהפכות רכב. הפעילות כללה הסברים מקיפים על חשיבות החגירה ועצות לחגירה נכונה. מאות מנהלים ראו, חוו והתנסו בפועל בפעילות החוויתית, ולמדו על יתרונות החגירה לעצמם ולבני משפחותיהם.

בנוסף לסימולטור, הקימה הרשות דוכן הסברה ובו מגוון חומרי הסברה לאוכלוסייה החרדית, בדגש על חגורות בטיחות.

על פי מחקר מקיף ראשון מסוגו שביצעה ד"ר אורית טאובמן בן-ארי מאוניברסיטת בר אילן במימון הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בקרב הציבור החרדי והתפרסם לאחרונה עולה כי שמירה על כללי הבטיחות בכל הנוגע לחגירת ילדים ושימוש במושבי בטיחות מהווה נושא בעייתי בקרב הציבור החרדי. נראה כי הסיבות המרכזיות לכך הינם המודעות הנמוכה יחסית לחוקים ולמשמעותם הבטיחותית וכן קושי כלכלי ולוגיסטי בהקפדה על הכללים בשל מספר הילדים במשפחה, רק שליש ציינו בהחלטיות כי בשום אופן לא יוותרו על השארת הילד בכסא הבטיחות בזמן הנסיעה ורק 40% מההורים ציינו בוודאות כי המכונית לא תזוז מבלי שכל הילדים יהיו חגורים בה. רוב ההורים טענו כי במידה זו או אחרת לפעמים צריך לוותר לילד על ישיבה במושב בטיחות ברכב ודיווחו כי מתרחשים מצבים בהם בנסיעה באזור הבית הילדים אינם חגורים. כשליש מן המשיבים ציינו כי לא ניתן לחגור את כל הילדים מאחר ואין מספיק חגורות בטיחות ביחס למספר הילדים ברכב. הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים פועלת באופן שוטף וקבוע על מנת ליצור שינוי תרבותי בתוך המגזר החרדי בכל הקשור לתפיסת הבטיחות בדרכים וההתנהלות בדרך, וכל זאת באמצעות חינוך, הדרכה והסברה.